KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Rozhovor s kandidátkou na starostku
Zpět

Rozhovor s kandidátkou na starostku

Přidáno 22. 7. 2022
Ilustrační foto
Rozhovor s kandidátkou na starostku Anežkou Pavlišovou 
 
Jaký byl hlavní důvod, že jsi kývla na pozici lídra kandidátky? 
Ráda bych řekla, že to pro mě byla jasná volba. Ale to rozhodnutí zrálo dlouho a nebylo lehké. Ty důvody jsou tři. Je to jednak velmi dobrá zkušenost s lidmi, kteří mě oslovili a kteří jsou zastoupeni na celé kandidátní listině KDU-ČSL. Vážím si jich pro jejich odbornost a hodnotové zakotvení a na spolupráci s nimi se těším. Další v řadě pak bylo zhodnocení vlastních schopností a znalostí. Ve vedení města mohu uplatnit své zkušenosti se strategickým plánováním, s vedením projektů (oblast vzdělávání a sociálních služeb), s dotační politikou, s vedením a facilitací různých setkání, z analytických šetření anebo vyhodnocování přínosů a dopadů (evaluací). A konečně je to i souhlas a podpora mojí rodiny.
 
Pocházíš z rodiny politiků (tatínek, maminka, sestra jsou, nebo byli činní v politice), co přináší do rodiny "život politika"? Jsou to i klady, nebo pouze ta "nepřítomnost"...
Každá práce přináší do rodiny svá specifika. V rodině vrcholného politika jsem samozřejmě vnímala, jak říkáš, tu nepřítomnost, ta ale byla vyvážena 100% nasazením ve chvílích, které jsme trávili společně. Pak tu je samozřejmě řada inspirativních setkání se vzácnými lidmi, které doceňuji až zpětně. Za vzácné a důležité však považuji, že jsme zažili, že věci, které kolem nás jsou, ať už dobré, nebo ty špatné, můžeme ovlivňovat. Že jsme odpovědní za společnost, v jaké žijeme a že je samozřejmé dle vlastních sil přiložit ruku k dílu.
Myslím, že i kdyby taťka do politiky nevstoupil, stejně by se věnoval podpoře lidí kolem sebe, nějaké spolkové činnosti, a to můžeme každý z nás.
 
Choceň je pěkné město, ale od roku 1991 pomalu vymírá (rok:1990 - 10054 - rok: 2018 - 8667 obyvatel) čím to je a jaký bys měla recept, aby se tento trend zastavil?
To je velmi smutný trend. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Choceň je opravdu velmi dobré místo pro život. Křivku lze zlomit jednoznačně podporou nové bytové výstavby. Vhodným nástrojem jsou i startovací byty pro mladé rodiny.
 
Jak na tebe, tvojí rodinu dopadá válka na Ukrajině? Jak se lze s tím alespoň částečně vypořádat?
První okamžiky byly plné absurdity. Absurdity války, absurdity požadavků našich běžných životů. Teplá sprcha, horký čaj, toust a něco sladkého….. Absurditu a pocit nehodnosti žít ve svobodě vystřídala neskutečná potřeba něco udělat. Podílet se alespoň na kousku dobra. A tak jsme se nabídli, že do rodiny přijmeme uprchlíky. Do 14 dní jsme u nás u prostřeného stolu seděli s Olenou, Alinou a Julii. Zorganizovali jsme potravinovou sbírku pro potřebné z Čech i Ukrajiny. Vedle pomoci ostatním se dostavila také potřeba zajistit vlastní rodinu, ochránit sebe.
 
Máš nějaké oblíbené místo, které bys doporučila mladé rodině s malými dětmi v okolí Chocně na výlet?
Já jsem s dětmi ráda jezdila do dolnojelenských lesů na borůvky nebo stavění domečků. V létě je parádní rybník Rohlíček u Dolní Čermné (dají se tam stavět hrady z písku). Krásná procházka byla vždy v Častolovicích v areálu zámku, kde je mini zoo, obora, houpačky a samozřejmě cukrárna.
 
Jaká je tvoje oblíbená kniha, nebo film?
Za knihy určitě Egypťan Sinuhet, Tolkienův Pán prstenů a Žítkovské bohyně.  Mezi filmy bych zařadila kultovní Pelíšky, Danyho parťáky a nesmrtelné Tři oříšky pro Popelku.
 
V jaké oblasti bys chtěla působit v případě zvolení po volbách?
Velmi blízké jsou pro mě oblast vzdělávání, oblast sociálních a navazujících služeb (včetně podpory rodin) a ochrana přírody.
 
Nějaký vzkaz voličům?
Ať už chcete dát hlas komukoliv, hlavně k volbám přijďte. A když už tam dorazíte, dejte ho nám! :)